Superior bass performance
The IK EC10.1-DVC2 – VW MULTI-TRANS features a high-performance 10" (250 mm) woofer with a sandwich paper cone, delivering rich and powerful bass that fills the vehicle. The larger chassis provides a noticeable increase in sound pressure and deep bass compared to conventional 200mm woofers in the same application Thanks to its up-firing design, the subwoofer directs sound upwards, resulting in an even and immersive bass experience.
Space-saving and durable design
Easy installation and flexible configuration
With a pluggable screw terminal, installation and removal of the subwoofer are quick and hassle-free. The configurable voice coil impedance (2 x 2 Ohms, 1 x 4 Ohms, or 1 x 1 Ohm) allows for flexible system integration with a variety of amplifiers, catering to different configurations effortlessly.